14 PAŹDZIERNIKA 2016
Uroczyste nadanie Imienia i Sztandaru Publicznej Szkole Podstawowej
i Publicznemu Gimnazjum
w Zespole Szkół w Tymowej
oraz
Gminny Dzień Edukacji Narodowej
W życiu każdego człowieka są takie chwile ważne, niezwykłe i piękne, które zapadają na stałe w jego świadomości. Takim doniosłym wydarzeniem dla całej Społeczności szkolnej, Rodziców, Nauczycieli, Pracowników szkoły i Mieszkańców wsi Tymowa było nadanie imienia Świętej Urszuli Ledóchowskiej i przekazanie sztandaru.
Ta długo wyczekiwana uroczystość odbyła się 14 października 2016 r. – w Dniu Edukacji Narodowej. O godz. 14.00 zaproszeni goście, poczty sztandarowe oraz cała społeczność szkolna zgromadziła się w Kościele Parafialnym p.w. Św. Mikołaja w Tymowej. Mszę świętą odprawił Jego Ekscelencja ks. Biskup Stanisław Salaterski, który także poświęcił sztandar szkoły, ufundowany przez Rodziców i Mieszkańców Tymowej oraz obraz z wizerunkiem Patronki – dar Jego Ekscelencji ks. Biskupa Stanisława Salaterskiego dla społeczności szkolnej.
Po zakończeniu mszy świętej dostojnie wszyscy uczestnicy przemaszerowali do szkoły. Na czele pochodu szli uczniowie niosąc poświęcony obraz z wizerunkiem Patronki, następnie Poczty sztandarowe, Goście, Uczniowie, Rodzice i Mieszkańcy wsi.
Pierwszym punktem uroczystości było odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej ku czci Patronki ufundowanej specjalnie na tę okoliczność przez Społeczność Tymowej, Radę Miejską i Burmistrza Czchowa.
Aktu odsłonięcia dokonali: Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Stanisław Salaterski, Pan Marek Chudoba- Burmistrz Czchowa, Pani Lucyna Krzyżak – Dyrektor Zespołu Szkół w Tymowej , Pan Włodzimierz Rabiasz – Przewodniczący Rady Miejskiej w Czchowie, Pan Zbigniew Chojecki – przedstawiciel Rady Rodziców oraz Justyna Kantek – przedstawiciel uczniów. Następnie Jego Ekscelencja ks. Biskup Stanisław Salaterski dokonał poświęcenia tablicy pamiątkowej ku czci Świętej Urszuli Ledóchowskiej.
Dalsza część uroczystości odbyła się na sali gimnastycznej. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych odśpiewano hymn państwowy.
Po tej części wszystkich dostojnych Gości, Nauczycieli, Rodziców oraz Uczniów powitała Dyrektor Szkoły – Lucyna Krzyżak. W swoim powitaniu podkreśliła, że jest to dzień bardzo szczególny w historii szkoły i niepowtarzalny. Wyraziła wielką radość że szkoła ma tylu przyjaciół. Powitała serdecznie wszystkich gości:
Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Stanisława Salaterskiego, Wielebną Siostrę Beatę Mazur- Przełożoną Centrum Warszawskiego Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, Wielebną Siostrę Renatę Koladę – Przełożoną Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego z Lipnicy Murowanej wraz ze wspólnotą Sióstr, Czcigodnego Księdza Proboszcza Jerzego Kawika, a wraz z Nim wszystkich Wielce Czcigodnych Księży, wywodzących się z Tymowej, Czcigodnego Księdza Krzysztofa Majerczaka – Wicedyrektora „Caritas” Diecezji Tarnowskiej, Pana Ryszarda Ostrowskiego – starszego wizytatora Kuratorium Oświaty w Krakowie, Delegatura w Tarnowie, Pana Włodzimierza Rabiasza- Przewodniczącego Rady Miejskiej w Czchowie, Pana Marka Chudobę- Burmistrza Czchowa, Pana Jarosława Gurgula- Radnego Powiatu brzeskiego oraz Sekretarza Urzędu Miejskiego w Czchowie, Szanownych Radnych Rady Miejskiej w Czchowie, Pana Tadeusza Płachtę- Zastępcę Burmistrza Czchowa, Panią Monikę Kurzydło- Skarbnika Gminy Czchów, Panią Krystynę Hołyst- Inspektora do spraw Oświaty w Urzędzie Miejskim w Czchowie, Pana Włodzimierza Rabiasza i Stefana Sowę – radnych wsi Tymowa, Panią Beatę Pajor- Dyrektor Przedszkola Samorządowego im. Świętej Urszuli Ledóchowskiej w Lipnicy Murowanej, Dyrektorów szkół i przedszkoli z terenu Gminy Czchów, Pana Józefa Żurka – byłego Zastępcę Burmistrza Czchowa, Pana Czesława Wojnara- na co dzień współpracującego ze szkołą, Panią Elżbietę Ogielę – Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie, Panią Rozalię Krakowską – kierownika Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czchowie, Panią Marię Motykę- prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego w Czchowie, Pana Zbigniewa Chojeckiego – sołtysa wsi Tymowa wraz z Radą Sołecka, wszystkich Sołtysów Wsi- Gminy Czchów, przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Tymowej, Kółka Rolniczego, Klubu Sportowego „Tymon-Tymowa” w osobach: Pana Romana Karnafała, Pana Tadeusza Janika, Pana Mirosława Janika, Pana Wincentego Grzesickiego, Pana Zbigniewa Jakóbczyka, Panią Joannę Dębiec- Redaktor Naczelną „Czasu Czchowa”, przedstawicieli lokalnych mediów, byłych pracowników szkoły – w tym byłych Dyrektorów Zespołu Szkół w Tymowej, Nauczycieli Gminy Czchów, Poczty Sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej w Tymowej i sąsiednich szkół, Rodziców i Mieszkańców Tymowej, Nauczycieli i Pracowników administracji i obsługi tutejszej szkoły i szkół sąsiadujących, Uczniów oraz wszystkich, którzy zechcieli przyjąć zaproszenie na uroczystość.
Następnie pani Dyrektor uzasadniła wybór Patrona.
„Wybór Patrona to jedna z najważniejszych decyzji w życiu społeczności szkolnej. Została ona podjęta wspólnie z uczniami i rodzicami. Do tego niezwykłego wydarzenia przygotowywaliśmy się od dawna . Pomysł nadania imienia szkole, zrodził się przy okazji opracowywania Koncepcji Rozwoju Szkoły. Zawsze pragnęliśmy aby uczniowie mogli powiedzieć z dumą, że są lub byli uczniami szkoły, której patronuje wybitny autorytet wychowawczy i moralny.
Od 20 stycznia 2015 roku Rada Pedagogiczna wspierana przez Radę Rodziców i społeczność uczniowską podjęła starania na rzecz przygotowania do Nadania szkole imienia i sztandaru. Powołany przeze mnie Zespół zadaniowy opracował procedury wyboru Patrona i harmonogram działań.
W wyniku demokratycznych wyborów, w których uczestniczyli Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele i Mieszkańcy Tymowej wyłoniono Patrona. Głosujący wskazali na Świętą Urszulę Ledóchowską. Wybór ten – stał się ogromnym wyzwaniem, a jednocześnie priorytetem pracy dydaktyczno- wychowawczej naszej szkoły. Realizowaliśmy zadania, które miały na celu poznać i pogłębić wiedzę o przyszłej patronce. Wszyscy – Uczniowie , Nauczyciele oraz Rodzice poznawali postać Świętej Urszuli Ledóchowskiej. Uczniowie gromadzili wiadomości o Jej życiu i działalności, wykonywali gazetki tematyczne, wystawy, prace plastyczne,. Odbyły się konkursy tematyczne : ( plastyczny, literacki- na tekst hymnu szkolnego, multimedialny- na najciekawszą prezentację o Świętej Urszuli Ledóchowskiej) oraz Turniej Wiedzy o przyszłym Patronie.
W celu przybliżenia sylwetki Patronki nawiązaliśmy współpracę z Siostrami Urszulankami Serca Jezusa Konającego z Lipnicy Murowanej, które gościliśmy w szkole. Siostry wraz z uczniami przygotowały przedstawienie i zaprezentowały go uczniom naszej szkoły o życiu i działalności Świętej Urszuli Ledóchowskiej. Niezapomnianym przeżyciem był rajd pieszy całej Społeczności szkolnej, Nauczycieli i Rodziców do Lipnicy Murowanej – siedziby rodowej Patronki. Uczniowie zwiedzili Dwór i Muzeum poświęcony Rodzinie Ledóchowskich. W organizacji tego przedsięwzięcia pomogli nam Rodzice, Instytucje wspierające szkołę- Nadleśnictwo Gromnik, Ochotnicza Straż Pożarna w Tymowej oraz Siostry Urszulanki z Lipnicy Murowanej, które oprowadziły po obiektach, przybliżając uczniom życie i działalność Patronki .
Równocześnie rozpoczęliśmy działania mające na celu pozyskanie funduszy na zakup sztandaru, tablicy pamiątkowej i organizacji uroczystości.
Dlaczego Świętą Urszulę Ledóchowską wybraliśmy na Patronkę?
Całe życie Matki Urszuli wypełnione było miłością i duchem ofiary względem człowieka, troską o wychowanie dzieci i młodzieży.
Była twórczynią systemu wychowawczego, który miał na celu przygotowanie wychowanków do bycia pożytecznym członkiem społeczności , którego najważniejsze cechy to : miłość Boga i ludzi, dobroć, poczucie obowiązku, samodzielność, odwaga, odpowiedzialność, wytrwałość i pracowitość.
W wychowaniu Matka Urszula stawiała na pierwszym miejscu – metodę przykładu- mówiła: „ Przykład nieraz więcej zdziała niż najwznioślejsze kazania.” Posiadała wychowawczy charyzmat- wzór do naśladowania dla nauczycieli i wychowawców.
Matka Urszula miała wyjątkowy dar zjednywania sobie ludzi. Jej inteligencja, zapał w działaniu i WIELKA POKORA , sprawiała, że potrafiła rozmawiać z każdym człowiekiem. Ponadto św. Urszula Ledóchowska odznaczała się wielką mądrością i była wzorem cierpliwości, wyrozumiałości i prawdziwej radości.
Była nazywana „uśmiechniętą świętą” ze względu na swoje radosne usposobienie. Czym zdobywała sobie serca i życzliwość ludzi, mówiła : „Czasem więcej dobrego może zrobić jeden serdeczny uśmiech, dobre życzliwe słowo, aniżeli bogaty dar pochmurnego dawcy”.
Siostra Urszula Ledóchowska była wielką patriotką – przywiązywała wielką wagę do wychowania.
Była bogatą i niepowtarzalną osobowością, która pozostawiła po sobie skarbnicę idei, myśli i uczuć.
Najważniejsze wartości wynikające z nauki Świętej Urszuli Ledóchowskiej to troska o godność człowieka, wartość rodziny, dobre wychowanie dzieci i młodzieży oraz umiłowanie Ojczyzny.
Szanowni Państwo! Drodzy Goście!
Jesteśmy dumni, że Święta Urszula Ledóchowska jest Patronem naszej szkoły, że jej postać widnieje na naszym sztandarze.
Wiemy, że posiadanie imienia tak Wielkiej Świętej to wielka odpowiedzialność. Nosić takie imię to identyfikować się z nim, odwoływać się do wartości wynikających z Jej nauki, brać przykład i nieustannie pracować, by z godnością je nosić.
Ufamy, że autorytet i wzorzec Świętej Urszuli Ledóchowskiej pomoże wychować naszych uczniów na godnych obywateli i dobrych ludzi. Wierzymy w to, że nasza PATRONKA- Święta Urszula Ledóchowska będzie pomagała nam, Nauczycielom, Uczniom, Rodzicom- Publicznej Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Tymowej wybierać właściwe ścieżki, kierowała Nas będzie ku dobru i otaczała swoją wyjątkową, matczyną opieką”.
Punktem kulminacyjnym uroczystości było odczytanie przez Przewodniczącego Rady Miejskiej w Czchowie – Pana Włodzimierza Rabiasza tekstu Uchwały Rady Miejskiej w Czchowie z dnia 29 czerwca 2016 r. w sprawie nadania imienia Publicznej Szkole Podstawowej i Publicznemu Gimnazjum w Tymowej imienia Św. Urszuli Ledóchowskiej.
Ważnym momentem uroczystości było przekazanie Sztandaru szkoły przez Rodziców – Dyrektorowi, który następnie przekazał Sztandar Uczniom. W skład Pocztu sztandarowego wchodzili następujący uczniowie: chorąży – Patryk Malaga, asysta- Agnieszka Kornaś i Sylwia Marzec.
Kolejnym punktem programu była prezentacja Sztandaru. Opis Sztandaru odczytała Pani Katarzyna Skiba Różowska – nauczycielka szkoły:
„Sztandar szkoły wykonany jest ręcznie techniką haftu artystycznego. Ma kształt kwadratu o wymiarach 100cm na 100cm. Płatem sztandaru jest tkanina umieszczona na drzewcu wykonanym z jasnego toczonego drewna o długości 2m 20cm. Drzewiec jest dwudzielny, łączony metalową tuleją i zakończony okuciem z orłem w złotej koronie.
Boki sztandaru, z wyjątkiem boku od strony drzewca są obszyte złotymi frędzlami.
Awers sztandaru jest wykonany z tkaniny w kolorze kremowym. W centralnej części awersu znajduje się portret Patronki Szkoły – Św. Urszuli Ledóchowskiej w szarym habicie. Jej twarz jest pogodna i uśmiechnięta. Z prawej strony wizerunku umieszczone są dwa słoneczniki – ulubione kwiaty Urszulanek Szarych symbolizujących słoneczność, radość, ciepło i pogodę ducha.
W górnej części awersu w półkolu znajduje się nazwa szkoły – „PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA, PUBLICZNE GIMNAZJUM IM. ŚW. URSZULI LEDÓCHOWSKIEJ”, a w dolnej napis „W TYMOWEJ”. Wszystkie napisy są wyhaftowane wielkimi drukowanymi literami w złotym kolorze.
Rewers sztandaru jest wykonany z tkaniny w kolorze czerwonym. Czerwień odzwierciedla ideę gotowości służenia Ojczyźnie, jest symbolem odwagi i męstwa. Czerwień odznacza też krew, którą niejednokrotnie nasz Naród przelewał w obronie Ojczystej Ziemi. Na tym tle umieszczone jest godło państwowe – srebrny orzeł z głową ozdobioną złotą koroną – zwróconą w prawo. Dziób i szpony mają złotą barwę. Orzeł Biały przypomina wszystkim Polakom skąd pochodzimy, gdzie tkwią nasze korzenie, jaka jest nasza tożsamość narodowa. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najwyższego lotu, gotowość do pokonywania przeszkód i trudności a także gotowość do walki gdy Ojczyzna w niebezpieczeństwie.
W górnej części rewersu znajduje się napis: „BÓG OJCZYZNA WIARA WYCHOWANIE”, który jest symbolem najwyższych wartości dla Polaków. Napisy te zamieszczone są w półkolu, wyhaftowane wielkimi drukowanymi literami, w srebrnym kolorze.
Sztandar dla społeczności szkolnej jest symbolem Polski – Narodu, symbolem Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe otoczenie. Pamiętając o Jego wymowie – należy okazywać mu cześć, szacunek i godnie mu służyć.”
Następnie przedstawiciele uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum, złożyli Ślubowanie na wierność sztandarowi szkoły. Po uroczystym ślubowaniu chór i cała społeczność szkolna odśpiewali hymn szkolny. Autorem tekstu hymnu jest uczeń naszej szkoły Antoni Sowa wraz z rodzicami, a muzykę skomponował nauczyciel muzyki w naszej szkole – Pan Radosław Żurek.
Jak mierzyć wielkość dzieła człowieka
Jak znaleźć wzorce, młodzież docieka
Co w życiu cenić, co szanować
Jak w prawdzie wzrastać, godność zachować.
Ref. Wzorem jest dla nas święta Urszula
Cicha i dobra niczym matula
W szarym habicie skromnie ubrana
Dawała przykład jak żyć dla Pana.
W jej wzór wpatrzeni dorastać chcemy
Wiedzę codziennie zgłębiać pragniemy
By móc w dorosłe życie iść śmiało
Mieć cel obrany, a zwątpień mało.
Ref. Wzorem jest dla nas święta Urszula
Cicha i dobra niczym matula
W szarym habicie skromnie ubrana
Dawała przykład jak żyć dla Pana.
W dalszej części uroczystości zabrał głos Burmistrz Czchowa – Marek Chudoba, akcentując doniosłą rolę nauczania Św. Urszuli Ledóchowskiej w wychowaniu młodego pokolenia, jednocześnie gratulując wyboru Patrona. Na tę okoliczność wręczył Dyrektorowi Szkoły LIST GRATULACYJNY.
W związku z tym, iż uroczystość nadania imienia i przekazania sztandaru została połączona z Gminnym Dniem Edukacji Narodowej, Burmistrz Czchowa- Marek Chudoba złożył życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły z okazji Ich Święta – dziękując za ich trud włożony w edukacje i wychowanie oraz wręczył Nagrody Burmistrza Czchowa dla wyróżniających się nauczycieli i Dyrektorów Gminy Czchów. Z rąk Burmistrza nagrody otrzymali: Kazimierz Wojnicki, Beata Migas, Dariusz Swoszowski, Grzegorz Majka, Waldemar Groń, Grażyna Wojnicka, Lucyna Krzyżak, Barbara Wojakiewicz, Janina Buchowicz, Małgorzata Zyznawska- Maciasz, Zuzanna Kornaś, Jadwiga Szpila, Danuta Wiśniewska, Zofia Lipińska, Anna Tyburska, Dorota Motyka, Zofia Jędrychowska, Agnieszka Karecka, Renata Salamon, Edyta Kwiek, Małgorzata Potępa, Marta Niemiec, Maria Motyka oraz Teresa Skorupska. Burmistrz wyróżnił z tej okazji także Zastępcę Burmistrza Pana Tadeusza Płachtę oraz Panią Krystynę Hołyst Inspektora ds. Oświaty w Urzędzie Miejskim w Czchowie.
Następnie Nagrody Dyrektora Zespołu Szkół w Tymowej wręczyła nauczycielom Dyrektor – Lucyna Krzyżak. Nagrody otrzymali następujący nauczyciele:Maria Fyda, Agata Roczniak, Paweł Sacha, Katarzyna Skiba -Różowska, , Urszula Styrna, Anna Witkowska.
W dalszej części uroczystości zabrali głos zaproszeni goście. W swoich przemówieniach przedstawiciele władz samorządowych, powiatowych i oświatowych składali gratulacje wyboru Patrona, życząc sukcesów w pracy wychowawczej. Otrzymaliśmy oprócz słów uznania listy gratulacyjne i prezenty.
Kolejnym punktem uroczystości były podziękowania wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości. Głos zabrała Dyrektor Szkoły Lucyna Krzyżak, która w imieniu całej społeczności szkolnej, nauczycieli i pracowników szkoły podziękowała:
- Jego Ekscelenecji Księdzu Biskupowi Stanisławowi Salaterskiemu za ufundowanie obrazu z wizerunkiem Patronki, wsparcie finansowe zakupu sztandaru oraz okazaną pomoc, zaangażowanie i życzliwość w organizacji uroczystości;
- Burmistrzowi Czchowa- Panu Markowi Chudobie i Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Czchowie Panu Włodzimierzowi Rabiaszowi wraz z Radnymi za ufundowanie tablicy pamiątkowej , ponadto za wspieranie i sponsorowanie działań podejmowanych w szkole;
- Czcigodnemu Księdzu Proboszczowi Jerzemu Kawikowi za okazaną pomoc w organizacji uroczystości, wsparcie finansowe zakupu sztandaru oraz ufundowanie drzewca do sztandaru.
- Rodzicom i Mieszkańcom Tymowej za ufundowanie sztandaru oraz pomoc w organizacji uroczystości;
- Radnym wsi Tymowa – Panu Włodzimierzowi Rabiaszowi i Panu Stefanowi Sowie oraz Sołtysowi wsi- Panu Zbigniewowi Chojeckiemu za pomoc i zaangażowanie przy organizacji uroczystości oraz wsparcie finansowe zakupu sztandaru. Ponadto za bezinteresowną pomoc i życzliwość.;
- Panu Tadeuszowi Płachcie- Zastępcy Burmistrza Czchowa i Panu Jarosławowi Gurgulowi- Sekretarzowi Urzędu Miejskiego w Czchowie za wspieranie w podejmowanych działaniach;
- Pani Dominice Czarneckiej, Państwu Natalii i Tomaszowi Leszczyńskim, Państwu Elżbiecie i Józefowi Janickim, Panu Zbigniewowi Jakóbczykowi, Pani Grażynie Gicali za pomoc i zaangażowanie przy organizacji uroczystości.
Następnie Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Grażyna Gicala w swoim wystąpieniu podziękowała osobom, które przyczyniły się do organizacji uroczystości.
Wyrazem wdzięczności Uczniów, Nauczycieli i Rodziców było wręczenie kwiatów i podziękowań. Miłym akcentem było, także wręczenie wszystkim obecnym na Sali pamiątkowych upominków z uroczystości.
W dalszej części uroczystości wszyscy mogli wysłuchać montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów naszej szkoły pt.: „Obrazy z życia Św. Urszuli Ledóchowskiej”. Scenariusz widowiska napisała Pani Dominika Czarnecka we współpracy z nauczycielami Zespołu Szkół w Tymowej Panią Agatą Roczniak, Panią Marią Fydą oraz Panem Radosławem Żurkiem.
Tematem spektaklu były wybrane zdarzenia z życia Świętej Urszuli Ledóchowskiej, które kształtowały jej wszechstronną osobowość. Wystąpienie młodzieży zostało nagrodzone gorącymi brawami na stojąco i entuzjazmem uczestników uroczystości.
W ostatnim punkcie programu prowadzący nauczyciele – Pani Katarzyna Skiba- Różowska i Pan Paweł Sacha podziękowali zgromadzonym za udział w tak ważnej i doniosłej uroczystości oraz zaprosili do obejrzenia wystawy poświęconej Patronowi szkoły. Poprosili także o złożenie wpisu w księdze pamiątkowej oraz zachęcili do zapoznania się ze specjalnym numerem gazetki szkolnej : „Szkolne Nowinki”, która zawierała biografię Patronki.
Uroczystość nadania naszej szkole imienia Św. Urszuli Ledóchowskiej i wręczenia sztandaru była dla całej Społeczności szkolnej niezwykle istotnym i wzruszającym wydarzeniem. Z pewnością na długo pozostanie w naszych sercach.
Zachęcamy do obejrzenia foto galerii:
http://tarnow.gosc.pl/gal/spis/3498351.Tymowa-nadanie-imienia-szkole