PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA W PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ im. św. URSZULI LEDÓCHOWSKIEJ W TYMOWEJ W OKRESIE PRACY SZKOŁY W REŻIMIE SANITARNYM W ZWIĄZKU Z ZAPOBIEGANIEM, PRZECIWDZIAŁANIEM I ZWALCZANIEM COVID-19

Ogólne zasady organizacji pracy

1. Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Tymowej wznawia z dniem 1 września 2020 r. funkcjonowanie w trybie stacjonarnym z uwzględnieniem wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej.

2. Przy wejściach do szkoły znajdują się dozowniki płynu do dezynfekcji rąk (wraz z informacją o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby wchodzące do szkoły), z którego obowiązana jest skorzystać każda osoba wchodząca do szkoły.

3. Ograniczone zostaje przebywanie w szkole osób z zewnątrz; w celu wejścia do szkoły zalecany jest kontakt telefoniczny (14-68-60-400) lub mailowy z sekretariatem szkoły (sekretariat@tymowa.edu.pl).

4. Jeżeli zajdzie konieczność wejścia do szkoły osoby z zewnątrz, należy zachować dodatkowe środki ostrożności i zalecenia reżimu sanitarnego:

  1. zakrycie nosa i ust,
  2. zachowanie 1,5 metrowego dystansu,
  3. przemieszczanie się po szkole zostaje ograniczone do przejścia do sekretariatu szkoły,
  4. zostaje ograniczony kontakt z pracownikami szkoły na terenie szkoły.

5. Do szkoły nie mogą wchodzić osoby, które są chore, przebywają na kwarantannie lub
 w izolacji.

6. W przestrzeni wspólnej szkoły tj. hole przed wejściem do szkoły i do szatni zaleca się zakrywanie ust i nosa osobistą maseczką zarówno przez uczniów, jak
i przez wszystkich pracowników szkoły.

7. Uczniowie i nauczyciele w trakcie lekcji mogą być bez ochrony ust i nosa, unikając bezpośredniego, bliskiego kontaktu.

8. Dzieci do mycia rąk używają mydła w płynie i wody – ręce mają być myte zgodnie
z instrukcjami dostępnymi w każdej toalecie.

9. Oprócz zewnętrznych stacji do dezynfekcji umieszczonymi przed wejściami do szkoły,
w każdej toalecie znajduje się płyn do dezynfekcji – dezynfekcja rąk może odbywać się tylko zgodnie z instrukcjami rozpropagowanymi na terenie szkoły.

10. Sale, w których odbywają się zajęcia są wietrzone, porządkowane i dezynfekowane
 po każdej zmianie grupy. Szkoła posiada termometry bezdotykowe. W przypadku niepokojących objawów u ucznia wyznaczony pracownik dokonuje pomiaru temperatury.

11. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw – z zachowaniem zasad dystansu społecznego.

12. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których
 nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.

Organizacja i funkcjonowanie klas szkolnych

1. Uczniowie w miarę możliwości lokalowych przebywają w stałych salach z wyjątkiem informatyki, niektórych zajęć w grupie z języków obcych i zajęć wychowania fizycznego.

2. Szkoła wydziela w częściach wspólnych strefy, dzięki którym stara się zapewnić w miarę możliwości taką organizację pracy i jej koordynację, która utrudni stykanie się ze sobą poszczególnych grup uczniów.

3. Uczniowie przebywający w przestrzeni wspólnej zobowiązani są zakrywać usta i nos oraz unikać bliskiego kontaktu z uczniami innych klas.

4. Uczeń musi posiadać własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze; uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.

5. Uczniowie nie przynoszą do szkoły niepotrzebnych rzeczy i zabawek.

Nauczyciele

1. Nauczyciel pracuje wg ustalonego przez dyrektora harmonogramu, realizując zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze w szkole.

2. Realizacja podstawy programowej odbywa się w formie pracy stacjonarnej lub zdalnej wg ustalonego przez dyrektora podziału godzin.

3. Nauczyciel wychowawca zobowiązany jest do wyjaśnienia uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w szkole.

4. Nauczyciel zobowiązany jest zwracać uwagę na konieczność regularnego mycia rąk, szczególnie po przybyciu do szkoły, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.

5. Sala, w której odbywają się zajęcia, powinna być wietrzona, co najmniej raz na godzinę; podczas sprzyjających warunków zewnętrznych wskazane jest prowadzenie zajęć przy otwartych oknach lub na zewnątrz.

6. W razie wystąpienia niepokojących objawów u dziecka nauczyciel, za zgodą rodzica, może zmierzyć temperaturę w trakcie zajęć i postępuje zgodnie z odpowiednimi procedurami.

Rodzice

1. Do szkoły może przyjść tylko uczeń zdrowy – bez jakichkolwiek objawów chorobowych.

2. Nie można przyprowadzić dziecka do szkoły, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.

3. Rodzice zobowiązani są zapoznać się z zasadami obowiązującymi w szkole w czasie trwania epidemii COVID-19.

4. Szkoła zapewnia szybką, skuteczną komunikację z rodzicami/opiekunami ucznia poprzez wychowawców, innych nauczycieli, sekretariat szkoły wykorzystując kontakt telefoniczny,
 e-dziennik, pocztę elektroniczną.

5. Rodzice zobowiązani są do przekazania dyrektorowi istotnych informacji na temat stanu zdrowia swojego dziecka i do niezwłocznego informowania o każdej ważnej zmianie.

6. Należy regularnie przypominać dziecku o podstawowych zasadach higieny. Dziecko powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem, nie podawać ręki na powitanie. Powinno się zwrócić uwagę na sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.

Pracownicy szkoły

1. Pracownicy szkoły powinni zwracać szczególną uwagę na profilaktykę zdrowotną i dołożyć wszelkich starań, by chronić siebie, dzieci i innych pracowników przed zarażeniem.

2. Maseczki winny być używane w kontaktach z rodzicami z zachowaniem dystansu odległości oraz kontaktach z osobami z zewnątrz oraz w przestrzeni wspólnej szkoły tj. hole przed wejściem do szkoły i szatni.

3. Podczas wykonywania czynności służbowych w pomieszczeniach zamkniętych można zdjąć maseczkę ochronną.

4. Zużyty jednorazowy sprzęt ochrony osobistej (m.in. maseczki, rękawiczki), zdejmowany
 z zachowaniem ostrożności, należy wyrzucić do oznakowanego pojemnika wyposażonego
 w worek.

5. Jeśli w/w odpady pochodzą od osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem, należy
 je spakować do worka foliowego w zamkniętym specjalnym pojemniku i przekazać
 do utylizacji.

6. Środki ochrony osobistej wielokrotnego użytku, jak: przyłbice, fartuchy wodoodporne, inne należy dezynfekować zgodnie z zaleceniem producenta, maseczki wielokrotnego użytku należy uprać w temperaturze co najmniej 60 stopni i wyprasować.

7. Każdy pracownik ma obowiązek niezwłocznego informowania dyrektora szkoły
 o zdarzeniach mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo dzieci oraz pracowników w zakresie szerzenia się COVID-19.

8. Codziennie, a w razie potrzeby częściej, zobowiązuje się pracowników obsługi do:

  1. utrzymywania ciągów komunikacyjnych w czystości (podłóg, korytarzy),
  2. dezynfekcji powierzchni dotykowych: poręcze, klamki, wyłączniki
    (co godzinę),
  3. dezynfekcji sprzętu i powierzchni płaskich w tym blatów, poręczy krzeseł, klawiatury w sali informatycznej (przy zmianie grupy uczniów),
  4. dezynfekcji toalet (po każdej przerwie),
  5. dezynfekcji zabawek i innych przyrządów znajdujących się w klasie (zgodnie
     z procedurami).

9. Wykonywane czynności porządkowe i dezynfekcyjne pracownik odnotowuje w karcie monitorowania.

10. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji, w szczególności czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów.

11. Do obowiązków personelu obsługi należy także:

  1. sprawdzanie poziomu płynów do dezynfekcji rąk w pojemnikach umieszczonych przy wejściu do szkoły oraz w użytkowanych salach
     i pomieszczeniach i bieżące uzupełnianie,
  2. napełnianie i uzupełnianie podajników i dozowników w toaletach, a także ich mycie i dezynfekowanie,
  3. wymiana worków w koszach na śmieci, opróżnianie koszy oraz ich mycie
     i dezynfekcja.

Przyprowadzanie i odbieranie dziecka ze szkoły

1. Do szkoły może uczęszczać wyłącznie zdrowy uczeń, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. W przypadku wątpliwości możliwe jest dokonanie pomiaru temperatury przy pomocy termometru bezdotykowego (w celu dokonania pomiaru temperatury ciała ucznia należy uzyskać zgodę rodziców lub opiekunów).

2. Dziecko do szkoły mogą przyprowadzać i odbierać tylko osoby zdrowe.

3. Do szkoły uczniowie przychodzą (są przyprowadzani) o wyznaczonych godzinach.

4. Dyrektor szkoły wyznacza cztery wejścia/wyjścia do szkoły:

  1. wejście główne do szkoły dla uczniów klas: V i VIIIb
  2. od strony szatni głównej  dla uczniów klas: I, II, III i VII
  3. wejście na salę  gimnastyczną dla uczniów klasy VI
  4. wejście do nowego budynku dla uczniów klas: IV i VIIIa

Uczniów wchodzących do szkoły nadzoruje dyżurujący nauczyciel i pracownik szkoły.

5. Uczniowie zostawiają w szatniach okrycie wierzchnie i zabierają wszystkie potrzebne rzeczy, z których będą korzystać w ciągu dnia, unikając korzystania z szatni w trakcie lekcji.

6. W celu bezpiecznego przebywania uczniów  na terenie szkoły, a w szczególności zachowania dystansu społecznego zorganizowano dwa dodatkowe pomieszczenia na szatnie szkolne:

  1. na parterze dla uczniów klasy V i VIIIb
  2. w części wspólnej (korytarz przechodni) dla uczniów klasy IV, VIIIa
  3. w głównej szatni udostępniono uczniom co drugi boks / jedynie klasa VII ma boks obok klasy III po jednej stronie/

Przy wejściu do szatni umieszcza się środek do dezynfekcji rąk wraz z instrukcją prawidłowego dezynfekowania rąk.

7. Uczeń nie wchodzi do szatni, jeśli nie ma możliwości swobodnego przemieszczenia się
w tym pomieszczeniu.

8. Uczniowie oczekujący na wejście do szatni zachowują między sobą dystans społeczny i nie blokują wejścia do szatni, umożliwiając uczniom korzystającym z szatni swobodne bezkontaktowe opuszczenie jej.

9. Uczniowie nie dotykają rzeczy innych uczniów pozostawionych w szatni.

10. W trakcie zajęć lekcyjnych schodzenie do szatni jest zabronione za wyjątkiem sytuacji szczególnych, np. zwolnienie ucznia z części zajęć przez rodzica za wiedzą wychowawcy

11. Rodziców zobowiązuje się do znajomości i respektowania powyższych zasad oraz przekazanie powyższych reguł wszystkim osobom, które będą przyprowadzać dziecko oraz osobom upoważnionym do odbioru dziecka ze szkoły.

Zasady organizowania przerw międzylekcyjnych

1. Podczas przerw międzylekcyjnych w budynku szkoły uczniowie stosują osłonę ust i nosa.

2. Podczas  przerw  uczniowie  przebywają  na  przydzielonej   im   kondygnacji,   nie przemieszczają się na inne piętra, bez uzasadnionej potrzeby. Wyjątki  stanowią np.:  przejście  do  pracowni  komputerowej,  na  zajęcia  wychowania fizycznego, do biblioteki. Uczniowie są zobowiązani do przebywania w pobliżu sal, w których odbywać będą się zajęcia w swoim środowisku klasowym, grupie zajęciowej.

Przydzielone kondygnacje:

  1. parter klasy V, VIIIb i VI
  2. I piętro klasy I, II, III, VII
  3. ” nowy budynek” klasy IV i VIIIa

3. Nauczyciel  klas  I-III organizuje przerwy dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 minut. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela, w miarę możliwości na terenie wokół szkoły (teren zielony wokół kościoła, dziedziniec szkoły).

4. W  klasach  starszych  przerwy  są  organizowane  zgodnie  z  planem  zajęć  i  planem dyżurów. Uczniowie spędzają przerwy pod opieką nauczycieli dyżurujących.

Zasady korzystania z sali gimnastycznej i boiska szkolnego

1. Podczas zajęć wychowania fizycznego w sali gimnastycznej i na boisku mogą przebywać dwie grupy przy założeniu, że zachowany jest między nimi dystans.

2. Zaleca się organizowanie zajęć wychowania fizycznego na świeżym powietrzu i terenie wokół szkoły.

3. Uczniowie mający w danym dniu lekcję wychowania fizycznego muszą mieć ubranie wierzchnie dostosowane do stanu pogody tego dnia.

4. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w salach, których nie można skutecznie umyć, uprać lub zdezynfekować, zostają usunięte lub uniemożliwia się do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze, itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości
po każdych zajęciach.

5. Należy ograniczać aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.

6. Zabrania się korzystania z boiska i Sali gimnastycznej przez osoby trzecie.

Zasady korzystania z biblioteki szkolnej i świetlicy

1. Harmonogram pracy biblioteki i świetlicy będzie dostosowany do potrzeb i możliwości szkoły.

2. Uczniowie uczestniczący w zajęciach na terenie szkoły mogą korzystać z biblioteki
i świetlicy.

3. Należy przestrzegać wyznaczonych stref dostępnych dla korzystających z biblioteki
i świetlicy oraz dla pracownika biblioteki wraz z wytyczoną bezpieczną odległością – zapewniającą zachowanie odpowiednich odległości między pracownikiem a użytkownikami.

4. W bibliotece mogą przebywać 2 osoby lub do 4 osób z tej samej klasy, wypożyczające lub oddające książki z zachowaniem dystansu społecznego.

5. Zaleca się, jak najczęstsze wietrzenie pomieszczenia, dezynfekcję klamek, blatów stolików czytelni, kanap, klawiatur, telefonów, włączników światła i innych powierzchni lub elementów wyposażenia często używanych.

6. Po przyjęciu książek od czytelnika należy każdorazowo zdezynfekować ręce
i zdezynfekować blat, na którym leżały książki.

7. Przyjęte książki powinny zostać odłożone na okres 2 dni do skrzyni, pudła, torby lub
na wydzielone półki, oznaczone datą zwrotu, odizolowane od innych egzemplarzy.

8. Zajęcia  świetlicowe  odbywają  się  na   świetlicy  szkolnej w nowym budynku, lub
w wyznaczonych  salach  lekcyjnych. „Karta zgłoszenia dziecka do świetlicy” dostępna jest
u opiekunów świetlicy.

9. Przy braku możliwości zapewnienia dystansu społecznego w świetlicy (zbyt duża liczba chętnych do świetlicy) w związku z trwającym okresem epidemii w pierwszej kolejności przyjmowane będą dzieci obojga pracujących rodziców/ opiekunów.

10. Przy organizacji zajęć świetlicowych zwraca się uwagę na ograniczenie bezpośrednich kontaktów  uczniów  ze  sobą. Pod  nadzorem  opiekuna  wydawane  są  środki  do dezynfekcji rąk w świetlicy szkolnej – organizacja wewnętrznej pracy świetlicy szkolnej.

Zasady bezpiecznego spożywania posiłku na zasadzie cateringu

1. Posiłki podawane są dzieciom do klas przez wyznaczonych pracowników obsługi, spożywają je  w salach lekcyjnych z zastosowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożywania posiłków wspólnie z rówieśnikami.

2. Posiłek wydawany jest  w jednorazowych pojemnikach. Uczniowie spożywają
go jednorazowymi sztućcami.  Na terenie szkoły zapewnione jest segregowanie pojemników
i sztućców przez upoważnionych pracowników obsługowych.

3. Posiłki wydawane są podczas przerwy obiadowej w godz. 10.45 – 11.05.

4. Podający posiłki przestrzega zasad szczególnej ostrożności w zakresie zabezpieczenia epidemiologicznego: biały fartuch ochronny, rękawiczki jednorazowe, zasłanianie ust i nosa.

5. Blaty stołów na których uczniowie spożywają posiłki są starannie myte i dezynfekowane.

6. Pracownicy upoważnieni do rozdawania ciepłego posiłku w sposób szczególny muszą dbać o właściwą higienę rąk poprzez mycie i dezynfekcję, m.in.:

  1. przed rozpoczęciem pracy,
  2. przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia,
  3. po zajmowaniu się odpadami, śmieciami,
  4. po zakończeniu procedur czyszczenia, dezynfekcji,
  5. po skorzystaniu z toalety,
  6. po kaszlu, kichaniu, wydmuchiwaniu nosa,
  7. po jedzeniu, piciu.

Kontakt z osobami trzecimi

1. Do odwołania zostaje ograniczony bezpośredni kontakt z osobami trzecimi do niezbędnego minimum.

2. W przypadku konieczności bezpośredniego kontaktu z osobą trzecią listonoszem, kurierem, dostawcą lub interesantem pracownik szkoły powinien pamiętać o konieczności zachowania, w miarę możliwości, odległości co najmniej 2 m, a także o skorzystaniu ze środków ochrony osobistej – rękawiczek oraz maseczki ochronnej . Osoby trzecie nie mogą mieć bezpośredniego kontaktu z uczniami.

3. Przebywanie osób spoza szkoły w budynku może mieć miejsce wyłącznie w wyznaczonym do tego obszarze (wejście główne – sekretariat, księgowość i pomieszczenie socjalne) i tylko pod warunkiem korzystania ze środków ochrony osobistej (dezynfekcja rąk lub rękawiczki, osłona ust i nosa). Wchodzący na teren szkoły zobowiązani są podać swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu w razie konieczności przekazania kontaktu do powiatowej stacji sanitarno- epidemiologicznej.

Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia
 lub u pracownika szkoły

1. Do szkoły mogą przychodzić jedynie zdrowi pracownicy, uczniowie i rodzice/opiekunowie prawni. Jeżeli pracownicy lub rodzice/opiekunowie prawni dziecka zauważą niepokojące objawy nie powinni przychodzić do szkoły, należy pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem, stacją sanitarno–epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.

2. Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia, dostępnych na stronach gis.gov.pl lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/, a także obowiązujących przepisów prawa.

3. W miarę możliwości podczas organizowania pracy pracownikom powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka, należy zastosować rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia.

4. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, wskazany przez Dyrektora pracownik przeprowadza ucznia w odrębne wyznaczone pomieszczenie, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadamia rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).

5. W szkole zostało przygotowane pomieszczenie służące odizolowaniu ucznia (sala obok biblioteki), u którego zaobserwowano oznaki chorobowe. Pomieszczenie to jest wyposażone w środki ochrony osobistej oraz środki do dezynfekcji. W pomieszczeniu tym uczeń
z podejrzanymi objawami będzie przebywać w oczekiwaniu na rodziców/opiekunów prawnych, którzy po poinformowaniu ich o zaistniałej sytuacji powinni jak najszybciej odebrać dziecko ze szkoły. Do czasu pojawienia się rodzica/opiekuna prawnego z dzieckiem
w bezpiecznej odległości i przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności w miejscu izolacji powinna pozostać osoba wyznaczona przez Dyrektora szkoły. Numery telefonów
do wskazanych opiekunów znajdują się w: sekretariacie i u wychowawcy.

6. Rodzice/opiekunowie prawni zobligowani są do powiadomienia o tym fakcie państwowego powiatowego inspektora sanitarnego oraz zastosowania się do uzyskanych tam instrukcji
i zaleceń.

7. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie
z pracodawcą, który wyznaczy miejsce odosobnienia, w którym pracownik skontaktuje się
z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną.

8. Obszar, w którym poruszał się i przebywał uczeń lub pracownik szkoły należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.)

9. W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. Rekomenduje się ustalenie  listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach podmiotu, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/ oraz https://gis.gov.pl/ odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

10. Zawsze w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, aby odbyć konsultację lub uzyskać poradę tel. 509-698-188

11. Należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury, biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.

Postanowienia końcowe

1. Procedura wchodzi w życie z dniem 1 września 2021r. i obowiązuje do odwołania.

2. Procedura może być modyfikowana i wprowadzona odrębnym zarządzeniem.

3. Pracownicy szkoły zostaną zapoznani z procedurą niezwłocznie po jej podpisaniu.

4. Uczniowie zostaną zapoznani podczas pierwszych zajęć w szkole.

5. Rodzice zostaną zapoznani z procedurą podczas pierwszych zebrań zorganizowanych przez szkołę.

6. Jeżeli u ucznia wystąpią niepokojące objawy i zostanie mu (za zgodą rodziców) zmierzona temperatura, odnotowuje się to w rejestrze pomiaru temperatury.

7. O wszelkich zmianach w procedurze osoby zainteresowane będą niezwłocznie powiadamiane.

8. Na tablicy informacyjnej znajdują się aktualne numery telefonów do: organu prowadzącego, kuratora oświaty, stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych, z którymi należy się kontaktować w przypadku stwierdzenia u osób przebywających w szkole objawów chorobowych.

9. Procedura zostanie umieszczona na tablicy dla rodziców, na stronie internetowej szkoły oraz udostępniona w formie papierowej w sekretariacie szkoły.