Realizacja projektu niepodległościowego w Publicznej Szkole Podstawowej w Tymowej

Od  10 maja 2018r. w Publicznej Szkole Podstawowej  im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Tymowej realizowany jest projekt niepodległościowy pt. „TYMOWSKA NIEPODLEGŁOŚĆ ZE ŚW. URSZULĄ LEDÓCHOWSKĄ”. Jednym z wielu zadań podjętych przez nauczycieli, wolontariuszy SKC i uczniów był wyjazd na Jamną.

Dnia 4 października uczniowie oraz nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej im. św. Urszuli  Ledóchowskiej z Tymowej (łącznie 200 osób)  w ramach  „100 projektów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości Polski” uczestniczyli w spotkaniu o charakterze  historycznym   na Jamnej. Jamna to miejsce przeniknięte historią, pamiętające pacyfikację wsi we wrześniu  1944 roku i bitwę stoczoną tu przez Armię Krajową.

Z Tymowej wyjechaliśmy o 8.10 czterema autokarami. Gdy dotarliśmy na miejsce udaliśmy się do kościoła na Mszę świętą, którą celebrował ks. proboszcz Mariusz  Żuczek oraz przybyły do Jamnej ks. Krzysztof  Majerczak – zastępca  dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Po Mszy św. ojciec Wojciech Gołaski OP skierował do nas ciekawą opowieść o faktach historycznych z życia mieszkańców Jamnej. Mówił min. o spaleniu przez Niemców całej miejscowości i zamordowaniu 12 mieszkańców wsi, w tym dzieci, kobiet i starców.

Następnie udaliśmy się na plac przy Sanktuarium, gdzie przyszedł czas na posiłek. Wszyscy delektowali się gorącym bigosem oraz drożdżówkami i napojami. Był również czas na wspólną zabawę przy muzyce, grę w piłkę oraz podziwianie  osłów i koni. Na zakończenie zabaw uczniowie oraz opiekunowie zatańczyli poloneza, trzymając w rękach biało-czerwone balony.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie zakątków Jamnej oraz podziwianie panoramy Jamneńskiej.  Uczniowie „podzieleni” na trzy grupy udali się do „Ogrodu różańcowego  św. Ojca Pio”, pod  obelisk upamiętniający  historyczne miejsce zamordowania 12 mieszkańców, kaplicy – piwnicy na ziemniaki w której schronili się mieszkańcy – obecnie znajduje się w niej olbrzymia kotwica – symbol nadziei – a w izbie pamięci ponad kaplicą umieszczono Panoramę Jamneńską – cykl obrazów obrazujących historię Jamnej. Dookoła kaplicy znajdują się symboliczne postacie mieszkańców i partyzantów oraz otaczające dolinkę drewniane krzyże.

 Do Tymowej wróciliśmy pełni wrażeń, bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę historyczną.

W tym miejscu składamy serdeczne podziękowania ks. Krzysztofowi Majerczakowi, zastępcy Dyrektora Caritas Diecezji Tarnowskiej (Caritas – wnioskodawca projektu) za przyjęcie zaproszenia i uczestniczenie w tym spotkaniu. Panom Wincentemu Grzesickiemu i Pawłowi Kuligowi za pomoc w zorganizowaniu przedsięwzięcia.